VESPA
Ko je Enrico videl ta prototip je vzkliknil: “Sembra una vespa!” in novo ime je bilo rojeno. 23.aprila 1946 je nov motor Enrico Piaggio registriral na patentnem uradu Ministrstva za gospodarstvo v Firencah.
Patent ki je izhajal iz osnovne oblike je dopuščal številne modifikacije, ki so sledile v naslednjih desetletjih. V osnovi so bila platišča 8 inčna (200mm), pokrov rezervoarja pod sedežem, kar je prihranilo strošek dodatne ključavnice, prednja maska pa je kasneje dobila konkavno obliko in predal. Motor s prostornino 98ccm3 je bil dvotakten, prenos na zadnje kolo pa je bil preko 3 stopenjskega menjalnika. Menjalna ročka je bila z menjalnikom povezana preko sistema kovinskih palic. Na vztrajnik, ki služi kot magnet za generiranje elektrike so s pričetkom redne prodaje pričvrstili tudi vetrnico, ki je potiskala zrak na cilinder motorja in skrbela za hlajenje, s tem pa so izginile tudi reže na bokih prototipa MP6. Takšno rešitev imajo tudi sodobne zračno hlajene Vespe danes. Ime Vespa (brencelj) je dobro ponazarjalo zvok dvotaktnega motorja pod visokimi obrati.
Uradna predstavitev prve Vespa je bila Aprila 1946 v Rimskem Golf klubu. Istočasno je bila predstavljena na naslovnici revije La Moto. Sprejeta je bila z zanimanjem pa tudi s skepso. Prvih 50 jih je bilo narejenih v tovarni Pontedera.
Preko trgovske mreže Lancia je bilo v prvem letu prodano 2484 Vesp, v naslednjem pa od 2665-te do 18.079-te. Motor je pri 4500 o/m razvijal moč 4,5KM. Cena osnovnega modela je bila 55.000 lir, verzija deluxe pa je imela ceno 66.000 lir. Imela je majhno porabo 3l/100km.
Model 98 je bila prva serijska Vespa. V bogato zgodovino se je vpisala z veliko začetnico.
Motor: 1 cilinder, dvotaktni 98ccm
Vrtina: 50mm
Gib: 50 mm
Hitrost: 60 km/h
Vzmetenje: elastika spredaj, zadaj gumijasta vzmet
Zavore: boben
Kolesa: 8″